Wydarzenia
Wspólne budowanie bezpieczeństwa
O konieczności kształtowania świadomości bezpiecznej pracy w sektorze budowlanym mówił Główny Inspektor Pracy podczas obrad Rady ds. Bezpieczeństwa Pracy w Budownictwie. „Jedynie działając razem możemy spowodować, że bezpieczna praca w budownictwie nie będzie martwym hasłem, ale stanie się codzienną dobrą praktyką” – stwierdził Marcin Stanecki Główny Inspektor Pracy podczas posiedzenia Rady.
Nowe technologie i materiały w budownictwie
Na terenie Politechniki Lubelskiej 6.11.2024 r. odbyła się konferencja „Nowe technologie i materiały w budownictwie – wpływ na bezpieczeństwo i ergonomię pracy”, zorganizowana przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Lublinie oraz Politechnikę Lubelską. Celem konferencji była wymiana doświadczeń w kwestii bezpieczeństwa pracy w branży budowlanej z trzech punktów widzenia – naukowca, pracodawcy oraz organu nadzorczo-kontrolnego.
Seminarium PIP na Targach Maszyn Budowlanych - Warsaw Construction Machinery Exhibition
W dniach 9-10.10.2024 r. odbyły się największe Targi Maszyn Budowlanych - Warsaw Construction Machinery Exhibition. Było to nie tylko spotkanie liderów branży, którzy zaprezentowali najnowsze technologie i innowacyjne rozwiązania w zakresie maszyn budowlanych, ale także okazja do uczestnictwa w kongresie branżowym, podczas którego inspektorzy pracy z Okręgowego Inspektoratu w Warszawie przeprowadzili seminarium „Bezpieczeństwo i prewencja w pracach budowlanych”.
Roboty na wysokim poziomie
Branża budowlana charakteryzuje się wysokim poziomem zagrożeń wypadkowych o najpoważniejszych skutkach. Jak im zapobiegać? O tym dyskutowano w trakcie konferencji „Roboty na wysokim poziomie — bezpieczeństwo pracy w budownictwie”, która odbyła się 4 października w Okręgowym Inspektoracie Pracy w Rzeszowie. Konferencja adresowana była do pracodawców działających w branży budowlanej oraz osób wykonujących samodzielne funkcje techniczne w budownictwie i sprawujących nadzór nad pracownikami zatrudnionymi przy wykonywaniu robót budowlanych. Celem tego wydarzenia było propagowanie wiedzy i zwiększenie świadomości w zakresie przestrzegania wymagań bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania prac budowlanych.
Bezpieczeństwo w budownictwie - wybór czy konieczność?
25 czerwca 2024 r. Okręgowy Inspektorat Pracy w Opolu zorganizował wspólnie z Politechniką Opolską konferencję z zakresu budownictwa pn.: „Bezpieczeństwo w budownictwie – wybór czy konieczność?” Wydarzenie adresowane było do przedstawicieli branży budowlanej, a jego celem było przedstawienie nowoczesnych rozwiązań stosowanych w budownictwie. Konferencja była zorganizowana w formie hybrydowej - można było w niej uczestniczyć także online. Tegoroczne wydarzenie było efektem wspólnego zaangażowania przedstawicieli urzędów kontrolnych, przedstawicieli nauki i przedstawicieli firm budowlanych. Naszym celem było połączenie tych środowisk w aspekcie promowania bezpieczeństwa w budownictwie.
III Mistrzostwa w Bezpiecznym Montażu Rusztowań
17 maja 2024 roku odbyła się III edycja Mistrzostw Polski w Bezpiecznym Montażu Rusztowań. Wydarzenie objęte zostało patronatem honorowym Głównego Inspektora Pracy oraz patronatem merytorycznym Okręgowego Inspektora Pracy w Olsztynie. Mistrzostwa, zorganizowane we współpracy z firmą JURGO-RUSZTOWANIA sp. z o.o. oraz Centrum Szkoleń Branżowych Warmińsko-Mazurskiego Zakładu Doskonalenia Zawodowego, przyciągnęło uwagę zarówno profesjonalistów z branży budowlanej, jak i licznych mieszkańców regionu. Mistrzostwa miały na celu promowanie bezpiecznych praktyk montażu rusztowań, podnoszenie standardów bezpieczeństwa pracy na wysokości oraz edukację w zakresie BHP. Wydarzenie skierowane było do inżynierów, kierowników budów, inspektorów BHP, a także właścicieli i pracowników firm budowlanych. Na Mistrzostwach funkcjonowało stoisko Okręgowego Inspektoratu Pracy, na którym rozdawano ulotki informacyjne oraz udzielano porad prawnych. Inspektorzy pracy pełnili również rolę sędziów podczas konkursu, oceniając zgodność działań uczestników z przepisami BHP. Udział w wydarzeniu był częścią kampanii Państwowej Inspekcji Pracy "Budowa! Stop wypadkom".
Budujemy bezpiecznie i nowocześnie
„Budujemy bezpiecznie i nowocześnie. Bezpieczeństwo pracy przy eksploatacji maszyn budowlanych” to tytuł konferencji, która odbyła się 17 kwietnia 2024 r. w Zielonej Górze. Organizatorami wydarzenia byli: Okręgowy Inspektorat Pracy w Zielonej Górze, Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Zielonogórskiego, Instytut Budownictwa UZ, Instytut Inżynierii Mechanicznej UZ, Lubuska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa i Lubuska Izba Budownictwa. Partnerzy wydarzenia: Sieć Badawcza Łukasiewicz – Warszawski Instytut Technologiczny, Urząd Dozoru Technicznego, Zielonogórski Oddział Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP.
Targi Budowlane LUBDOM 2024
Konferencja „BEZPIECZNA PRACA NA KAŻDYM POZIOMIE”
Podczas tegorocznych Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA w Poznaniu, odbyła się konferencja Państwowej Inspekcji Pracy ,,Bezpieczna praca na każdym poziomie”. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele instytucji, organizacji, stowarzyszeń, związków zawodowych, uczelni wyższych oraz Okręgowi Inspektorzy Pracy. Konferencja była wydarzeniem wpisującym się w kampanię „Budowa. STOP wypadkom!” prowadzoną przez Państwową Inspekcję Pracy.
Finał konkursu „Buduj bezpiecznie”
30 stycznia 2024 r. w trakcie Targów BUDMA w Poznaniu Główny Inspektor Pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko wręczyła nagrody laureatom konkursu „Buduj bezpiecznie” za 2023 rok. Nagrody otrzymali:
- I miejsce – PORR S.A. – rozbudowa części lądowej terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu w Świnoujściu,
- II miejsce – SEEN Technologie sp. z o.o. – rozbudowa oczyszczalni ścieków, program dostosowania jednostek wytwórczych w PGE GIEK S.A. Oddział Elektrowni Turów do konkluzji BAT,
- III miejsce – ANNA-BUD sp. z o.o. – Świętokrzyski Kampus Laboratoryjny Głównego Urzędu Miar w Kielcach.
Celem konkursu organizowanego przez Państwową inspekcję Pracy jest promowanie pracodawców – wykonawców robót budowlanych, zapewniających wysokie standardy bhp w procesie realizacji obiektów budowlanych.
O bezpieczeństwie na budowie po angielsku
15 grudnia 2023 r. na terenie budowy elektrowni gazowo-parowej w Grudziądzu, Okręgowy Inspektorat Pracy w Bydgoszczy zorganizował szkolenie dla przedstawicieli służby BHP i wykonawców inwestycji. Odbiorcami była kadra inżynierska i osoby kierujące pracownikami. W związku z tym, że większość uczestników stanowili cudzoziemcy szkolenie prowadzone było w języku angielskim. Główne zagadnienia poruszone podczas spotkania to:
- bezpieczeństwo na stanowiskach pracy; prace na wysokości, prace w wykopach, transport mechaniczny na placu budowy,
- przepisy oraz obowiązki pracodawcy i osób kierujących pracownikami,
- schemat organizacyjny na budowie,
- dobre praktyki i nieprawidłowości na budowie,
- przykłady prostych i kreatywnych rozwiązań, które mają na celu zminimalizowanie wypadków,
- odpowiedzialność wykroczeniowa i karna osób kierujących pracownikami na budowach.
W Warszawie w autobusach miejskich ruszyła promocja spotu kampanii
1 października w 325 autobusach w Warszawie ruszyła promocja 30-sekundowego spotu kampanii „Budowa. STOP wypadkom!”, zwracającego uwagę na bezpieczeństwo pracy na budowach i stosowanie środków ochrony indywidualnej przez pracowników. Przez dwa tygodnie spot wyświetlany będzie na ponad 1600 ekranach reklamowych systemu „Halo Warszawo!”. Emisja filmu w komunikacji miejskiej to efekt porozumienia Państwowej Inspekcji Pracy i Miejskich Zakładów Autobusowych Sp. z o.o. dotyczącego promocji tematyki bezpieczeństwa w budownictwie, a także pozytywnych zachowań związanych z bezpieczeństwem w transporcie. W związku z nawiązaną współpracą Państwowa Inspekcja Pracy przeszkoli również osoby zarządzające w MZA pracą kierowców, m.in. z zagadnień dotyczących czasu pracy kierowców.
Banery na budowach
Państwowa Inspekcja Pracy realizuje w latach 2022-2024 kampanię „Budowa. STOP wypadkom!”, której celem jest radykalne zmniejszenie zagrożeń wypadkowych podczas wykonywania prac budowlanych. W związku z kampanią przewidziano różne akcje promocyjno-informacyjne m.in. promocję tematyki bezpieczeństwa pracy w budownictwie w mediach. Ponadto dzięki uprzejmości inwestorów i generalnych wykonawców na wielu budowach w Polsce zawisły przygotowane przez Państwową Inspekcję Pracy banery promujące hasło kampanii „Szanuj życie! Siebie nie odbudujesz” i zwracające uwagę pracodawców i pracowników na zagrożenia dla życia i zdrowia występujące na placach budów.
Jubileuszowa 10. edycja Tygodnia Bezpieczeństwa w Budownictwie
Tydzień Bezpieczeństwa pod hasłem „Stop ma moc. Uważam, nie narażam”, to największe w kraju wydarzenie na rzecz poprawy bezpieczeństwa na budowach.
Organizatorami wydarzenia są sygnatariusze Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie przy wsparciu partnerów instytucjonalnych i branżowych. Państwowa Inspekcja Pracy od lat aktywnie wspiera tę akcję, której celem jest zmniejszenie liczby wypadków na budowach. Inspektorzy pracy z 16 okręgowych inspektoratów pracy w dniach 15-21 maja 2023 r. prowadzili szkolenia, prelekcje, wykłady oraz webinaria propagując dobre praktyki i kulturę bezpieczeństwa w branży budowlanej. Łącznie przeprowadziliśmy 145 szkoleń dla firm zrzeszonych i niezrzeszonych w Porozumieniu, ich podwykonawców, pracowników i kierowników budów. Działania te były realizowane w ramach kampanii prewencyjno-kontrolnej PIP „Budowa. STOP wypadkom!” (2022-2024). Inspektorzy pracy w całym kraju przeszkolili 1016 pracodawców, 2108 pracowników oraz 110 przedstawicieli służby bhp.
Spotkanie inspektorów pracy ze studentami Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej
31 maja 2023 r. inspektorzy pracy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Rzeszowie spotkali się ze studentami Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury. W trakcie spotkania omówione zostały wady i zalety różnych form zatrudnienia oraz podstawowe prawa i obowiązki pracownika. Celem spotkania było również podniesienie poziomu wiedzy przyszłych inżynierów budownictwa w zakresie znajomości zagrożeń związanych z wykonywaniem pracy, a także przepisów i zasad dotyczących bezpieczeństwa pracy podczas wykonywania prac budowlanych.
Konferencja „Zagrożenia przy pracach budowlanych i koordynacja BHP na budowach”
17 maja 2023 r. w ramach trwającego Tygodnia Bezpieczeństwa w Budownictwie odbyła się konferencja „Zagrożenia przy pracach budowlanych i koordynacja BHP na budowach” zorganizowana przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Bydgoszczy przy współudziale Politechniki Bydgoskiej. Na konferencji podjęto m.in. tematy związane z przestrzeganiem przepisów i zasad bhp przy wykonywaniu robót budowlanych, koordynowaniem prac budowlanych, specyfiką zagrożeń w robotach budowlanych realizowanych w warunkach czynnego ruchu drogowego. Zaprezentowano również dobre praktyki przy zabezpieczaniu prac na wysokości.
Akademia Bezpieczeństwa w Budownictwie
W dniu 09.05.2023 r. inspektorzy pracy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Białymstoku uczestniczyli w VI seminarium w ramach programu „Akademia Bezpieczeństwa w Budownictwie” odbywającym się na terenie Politechniki Białostockiej. W trakcie seminarium inspektorzy pracy omówili tematykę związaną z organizacją prac budowlanych, przede wszystkim szczególnie niebezpiecznych prac na wysokości i w wykopach, stosowaniem środków ochrony zbiorowej i indywidualnej. Zwrócono również uwagę na zagadnienia dotyczące powierzania nadzoru nad powyższymi pracami, w szczególności ludziom młodym, w dużej mierze niedoświadczonym, dopiero kończącym studia.
O wzmacnianiu bezpieczeństwa przy wykonywaniu robót ziemnych
18 kwietnia 2023 roku OIP we Wrocławiu razem z Wydziałem Budownictwa Lądowego i Wodnego Politechniki Wrocławskiej oraz DOIIB zorganizowali wspólną konferencję hybrydową „Technologie wzmacniające bezpieczeństwo przy wykonywaniu robót ziemnych”. Poza wystąpieniami prelegentów w programie konferencji zostały przewidziane dwa panele dyskusyjne, podczas których uczestnicy zarówno biorący udział online, jak i stacjonarnie mieli możliwość zadawania pytań ekspertom.
Okręgowy Inspektorat Pracy w Katowicach na Targach Pracy Politechniki Śląskiej w Gliwicach
5 kwietnia 2023 roku pracownicy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach uczestniczyli w Targach Pracy organizowanych przez Politechnikę Śląską dla studentów Wydziału Budownictwa. Była to okazja, by na prowadzonym stoisku zapoznać przyszłych pracowników branży budowlanej z możliwością różnych form wsparcia oferowanych przez Państwową Inspekcją Pracy w postaci szkoleń oraz porad dotyczących bezpieczeństwa pracy na budowach, a także przedstawić programy prewencyjne przeznaczone dla osób zatrudnionych w tym sektorze.
Zarządzanie bhp na placach budów, z uwzględnieniem wykonywania prac dekarskich
21 marca 2023 roku OIP we Wrocławiu oraz OS PIP we Wrocławiu zorganizowali konferencję hybrydową: „Zarządzanie bezpieczeństwem pracy na budowie, ze szczególnym uwzględnieniem prac szczególnie niebezpiecznych – wykonywania prac dekarskich”. Podczas konferencji zaprezentowano m.in. doświadczenia PIP wynikające z kontroli wykonywania prac dekarskich, kwestie związane z wykorzystywaniem siatek bezpieczeństwa na placach budów oraz pionowych i poziomych systemów zabezpieczeń, a także zabezpieczenia stosowane przy robotach na dachach skośnych.
Konferencja “OD WYKOPU PO NIEBO – Odpowiedzialność za bezpieczeństwo na budowie”
14 lutego 2023 r. na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Politechniki Łódzkiej odbyła się konferencja "Od wykopu po niebo – Odpowiedzialność za bezpieczeństwo w budownictwie” zorganizowana przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Łodzi.
Seminarium spółdzielni mieszkaniowych i firm remontowo- budowlanych
Prelekcja nt. bezpieczeństwa w budownictwie
W dniu 07.02.2023 r. w ramach trzyletniej kampanii społecznej Państwowej Inspekcji Pracy „Budowa. STOP wypadkom!” odbyło się spotkanie edukacyjne dla uczniów branży budowlanej Zespołu Szkół nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Krasnymstawie.
Konferencja PIP na Targach BUDMA
W Poznaniu podczas Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA, 31 stycznia 2023 r. odbyła się konferencja „Budowa. STOP wypadkom! Koordynator do spraw bhp fundamentem bezpiecznej budowy”.
O kampanii „Budowa. STOP wypadkom!” w programie TVP 3 Lublin „To nas dotyczy”
Seminarium Naukowo-Szkoleniowe „Bezpieczeństwo Pracy w Budownictwie”
18 listopada 2022 roku na Politechnice Lubelskiej odbyło się seminarium naukowo – szkoleniowe „Bezpieczeństwo Pracy w Budownictwie” zorganizowane przez Wydział Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej oraz Okręgowy Inspektorat Pracy w Lublinie.
O bezpieczeństwie pracy w sektorze budowlanym w „Poranku między Wisłą i Bugiem”
W dniu 24.10.2022 r. Wojciech Dziedzic – starszy inspektor pracy – specjalista z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Lublinie był gościem w programie na żywo “Poranek między Wisłą i Bugiem” w TVP 3 Lublin.
Zapobieganie zagrożeniom przy użytkowaniu żurawi wieżowych i samomontujących
Dnia 12 lipca 2022 roku, w Okręgowym Inspektoracie Pracy w Poznaniu, odbyła się konferencja nt.: Zapobieganie zagrożeniom przy użytkowaniu żurawi wieżowych i samomontujących, w ramach kampanii ,,Budowa. Stop wypadkom!”.
Mała budowa – duży krok ku bezpieczeństwu
Co trzeci śmiertelny wypadek przy pracy ma miejsce podczas prac budowlanych, a wyniki kontroli Państwowej Inspekcji Pracy wskazują, że najwięcej zagrożeń wypadkowych oraz zawodowych występuje na małych budowach. W trosce o zdrowie i życie ludzkie, Państwowa Inspekcja Pracy rozpoczyna pierwszą, z dwóch zaplanowanych na ten rok, ogólnopolskich akcji „Kontrole na małych budowach”, które są elementem „Strategii kontroli i działań prewencyjnych dla sektora budowlanego”.
Roboty na wysokim poziomie
Branża budowlana charakteryzuje się wysokim poziomem zagrożeń wypadkowych o najpoważniejszych skutkach. Jak im zapobiegać? O tym dyskutowano w trakcie konferencji „Roboty na wysokim poziomie — bezpieczeństwo pracy w budownictwie”, która odbyła się 4 października w Okręgowym Inspektoracie Pracy w Rzeszowie. Konferencja adresowana była do pracodawców działających w branży budowlanej oraz osób wykonujących samodzielne funkcje techniczne w budownictwie i sprawujących nadzór nad pracownikami zatrudnionymi przy wykonywaniu robót budowlanych. Celem tego wydarzenia było propagowanie wiedzy i zwiększenie świadomości w zakresie przestrzegania wymagań bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania prac budowlanych.
Bezpieczeństwo w budownictwie - wybór czy konieczność?
25 czerwca 2024 r. Okręgowy Inspektorat Pracy w Opolu zorganizował wspólnie z Politechniką Opolską konferencję z zakresu budownictwa pn.: „Bezpieczeństwo w budownictwie – wybór czy konieczność?” Wydarzenie adresowane było do przedstawicieli branży budowlanej, a jego celem było przedstawienie nowoczesnych rozwiązań stosowanych w budownictwie. Konferencja była zorganizowana w formie hybrydowej - można było w niej uczestniczyć także online. Tegoroczne wydarzenie było efektem wspólnego zaangażowania przedstawicieli urzędów kontrolnych, przedstawicieli nauki i przedstawicieli firm budowlanych. Naszym celem było połączenie tych środowisk w aspekcie promowania bezpieczeństwa w budownictwie.
III Mistrzostwa w Bezpiecznym Montażu Rusztowań
17 maja 2024 roku odbyła się III edycja Mistrzostw Polski w Bezpiecznym Montażu Rusztowań. Wydarzenie objęte zostało patronatem honorowym Głównego Inspektora Pracy oraz patronatem merytorycznym Okręgowego Inspektora Pracy w Olsztynie. Mistrzostwa, zorganizowane we współpracy z firmą JURGO-RUSZTOWANIA sp. z o.o. oraz Centrum Szkoleń Branżowych Warmińsko-Mazurskiego Zakładu Doskonalenia Zawodowego, przyciągnęło uwagę zarówno profesjonalistów z branży budowlanej, jak i licznych mieszkańców regionu. Mistrzostwa miały na celu promowanie bezpiecznych praktyk montażu rusztowań, podnoszenie standardów bezpieczeństwa pracy na wysokości oraz edukację w zakresie BHP. Wydarzenie skierowane było do inżynierów, kierowników budów, inspektorów BHP, a także właścicieli i pracowników firm budowlanych. Na Mistrzostwach funkcjonowało stoisko Okręgowego Inspektoratu Pracy, na którym rozdawano ulotki informacyjne oraz udzielano porad prawnych. Inspektorzy pracy pełnili również rolę sędziów podczas konkursu, oceniając zgodność działań uczestników z przepisami BHP. Udział w wydarzeniu był częścią kampanii Państwowej Inspekcji Pracy "Budowa! Stop wypadkom".
Budujemy bezpiecznie i nowocześnie
„Budujemy bezpiecznie i nowocześnie. Bezpieczeństwo pracy przy eksploatacji maszyn budowlanych” to tytuł konferencji, która odbyła się 17 kwietnia 2024 r. w Zielonej Górze. Organizatorami wydarzenia byli: Okręgowy Inspektorat Pracy w Zielonej Górze, Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Zielonogórskiego, Instytut Budownictwa UZ, Instytut Inżynierii Mechanicznej UZ, Lubuska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa i Lubuska Izba Budownictwa. Partnerzy wydarzenia: Sieć Badawcza Łukasiewicz – Warszawski Instytut Technologiczny, Urząd Dozoru Technicznego, Zielonogórski Oddział Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP.
Targi Budowlane LUBDOM 2024
Konferencja „BEZPIECZNA PRACA NA KAŻDYM POZIOMIE”
Podczas tegorocznych Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA w Poznaniu, odbyła się konferencja Państwowej Inspekcji Pracy ,,Bezpieczna praca na każdym poziomie”. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele instytucji, organizacji, stowarzyszeń, związków zawodowych, uczelni wyższych oraz Okręgowi Inspektorzy Pracy. Konferencja była wydarzeniem wpisującym się w kampanię „Budowa. STOP wypadkom!” prowadzoną przez Państwową Inspekcję Pracy.
Finał konkursu „Buduj bezpiecznie”
30 stycznia 2024 r. w trakcie Targów BUDMA w Poznaniu Główny Inspektor Pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko wręczyła nagrody laureatom konkursu „Buduj bezpiecznie” za 2023 rok. Nagrody otrzymali:
- I miejsce – PORR S.A. – rozbudowa części lądowej terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu w Świnoujściu,
- II miejsce – SEEN Technologie sp. z o.o. – rozbudowa oczyszczalni ścieków, program dostosowania jednostek wytwórczych w PGE GIEK S.A. Oddział Elektrowni Turów do konkluzji BAT,
- III miejsce – ANNA-BUD sp. z o.o. – Świętokrzyski Kampus Laboratoryjny Głównego Urzędu Miar w Kielcach.
Celem konkursu organizowanego przez Państwową inspekcję Pracy jest promowanie pracodawców – wykonawców robót budowlanych, zapewniających wysokie standardy bhp w procesie realizacji obiektów budowlanych.
O bezpieczeństwie na budowie po angielsku
15 grudnia 2023 r. na terenie budowy elektrowni gazowo-parowej w Grudziądzu, Okręgowy Inspektorat Pracy w Bydgoszczy zorganizował szkolenie dla przedstawicieli służby BHP i wykonawców inwestycji. Odbiorcami była kadra inżynierska i osoby kierujące pracownikami. W związku z tym, że większość uczestników stanowili cudzoziemcy szkolenie prowadzone było w języku angielskim. Główne zagadnienia poruszone podczas spotkania to:
- bezpieczeństwo na stanowiskach pracy; prace na wysokości, prace w wykopach, transport mechaniczny na placu budowy,
- przepisy oraz obowiązki pracodawcy i osób kierujących pracownikami,
- schemat organizacyjny na budowie,
- dobre praktyki i nieprawidłowości na budowie,
- przykłady prostych i kreatywnych rozwiązań, które mają na celu zminimalizowanie wypadków,
- odpowiedzialność wykroczeniowa i karna osób kierujących pracownikami na budowach.
W Warszawie w autobusach miejskich ruszyła promocja spotu kampanii
1 października w 325 autobusach w Warszawie ruszyła promocja 30-sekundowego spotu kampanii „Budowa. STOP wypadkom!”, zwracającego uwagę na bezpieczeństwo pracy na budowach i stosowanie środków ochrony indywidualnej przez pracowników. Przez dwa tygodnie spot wyświetlany będzie na ponad 1600 ekranach reklamowych systemu „Halo Warszawo!”. Emisja filmu w komunikacji miejskiej to efekt porozumienia Państwowej Inspekcji Pracy i Miejskich Zakładów Autobusowych Sp. z o.o. dotyczącego promocji tematyki bezpieczeństwa w budownictwie, a także pozytywnych zachowań związanych z bezpieczeństwem w transporcie. W związku z nawiązaną współpracą Państwowa Inspekcja Pracy przeszkoli również osoby zarządzające w MZA pracą kierowców, m.in. z zagadnień dotyczących czasu pracy kierowców.
Banery na budowach
Państwowa Inspekcja Pracy realizuje w latach 2022-2024 kampanię „Budowa. STOP wypadkom!”, której celem jest radykalne zmniejszenie zagrożeń wypadkowych podczas wykonywania prac budowlanych. W związku z kampanią przewidziano różne akcje promocyjno-informacyjne m.in. promocję tematyki bezpieczeństwa pracy w budownictwie w mediach. Ponadto dzięki uprzejmości inwestorów i generalnych wykonawców na wielu budowach w Polsce zawisły przygotowane przez Państwową Inspekcję Pracy banery promujące hasło kampanii „Szanuj życie! Siebie nie odbudujesz” i zwracające uwagę pracodawców i pracowników na zagrożenia dla życia i zdrowia występujące na placach budów.
Jubileuszowa 10. edycja Tygodnia Bezpieczeństwa w Budownictwie
Tydzień Bezpieczeństwa pod hasłem „Stop ma moc. Uważam, nie narażam”, to największe w kraju wydarzenie na rzecz poprawy bezpieczeństwa na budowach.
Organizatorami wydarzenia są sygnatariusze Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie przy wsparciu partnerów instytucjonalnych i branżowych. Państwowa Inspekcja Pracy od lat aktywnie wspiera tę akcję, której celem jest zmniejszenie liczby wypadków na budowach. Inspektorzy pracy z 16 okręgowych inspektoratów pracy w dniach 15-21 maja 2023 r. prowadzili szkolenia, prelekcje, wykłady oraz webinaria propagując dobre praktyki i kulturę bezpieczeństwa w branży budowlanej. Łącznie przeprowadziliśmy 145 szkoleń dla firm zrzeszonych i niezrzeszonych w Porozumieniu, ich podwykonawców, pracowników i kierowników budów. Działania te były realizowane w ramach kampanii prewencyjno-kontrolnej PIP „Budowa. STOP wypadkom!” (2022-2024). Inspektorzy pracy w całym kraju przeszkolili 1016 pracodawców, 2108 pracowników oraz 110 przedstawicieli służby bhp.
Spotkanie inspektorów pracy ze studentami Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej
31 maja 2023 r. inspektorzy pracy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Rzeszowie spotkali się ze studentami Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury. W trakcie spotkania omówione zostały wady i zalety różnych form zatrudnienia oraz podstawowe prawa i obowiązki pracownika. Celem spotkania było również podniesienie poziomu wiedzy przyszłych inżynierów budownictwa w zakresie znajomości zagrożeń związanych z wykonywaniem pracy, a także przepisów i zasad dotyczących bezpieczeństwa pracy podczas wykonywania prac budowlanych.
Konferencja „Zagrożenia przy pracach budowlanych i koordynacja BHP na budowach”
17 maja 2023 r. w ramach trwającego Tygodnia Bezpieczeństwa w Budownictwie odbyła się konferencja „Zagrożenia przy pracach budowlanych i koordynacja BHP na budowach” zorganizowana przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Bydgoszczy przy współudziale Politechniki Bydgoskiej. Na konferencji podjęto m.in. tematy związane z przestrzeganiem przepisów i zasad bhp przy wykonywaniu robót budowlanych, koordynowaniem prac budowlanych, specyfiką zagrożeń w robotach budowlanych realizowanych w warunkach czynnego ruchu drogowego. Zaprezentowano również dobre praktyki przy zabezpieczaniu prac na wysokości.
Akademia Bezpieczeństwa w Budownictwie
W dniu 09.05.2023 r. inspektorzy pracy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Białymstoku uczestniczyli w VI seminarium w ramach programu „Akademia Bezpieczeństwa w Budownictwie” odbywającym się na terenie Politechniki Białostockiej. W trakcie seminarium inspektorzy pracy omówili tematykę związaną z organizacją prac budowlanych, przede wszystkim szczególnie niebezpiecznych prac na wysokości i w wykopach, stosowaniem środków ochrony zbiorowej i indywidualnej. Zwrócono również uwagę na zagadnienia dotyczące powierzania nadzoru nad powyższymi pracami, w szczególności ludziom młodym, w dużej mierze niedoświadczonym, dopiero kończącym studia.
O wzmacnianiu bezpieczeństwa przy wykonywaniu robót ziemnych
18 kwietnia 2023 roku OIP we Wrocławiu razem z Wydziałem Budownictwa Lądowego i Wodnego Politechniki Wrocławskiej oraz DOIIB zorganizowali wspólną konferencję hybrydową „Technologie wzmacniające bezpieczeństwo przy wykonywaniu robót ziemnych”. Poza wystąpieniami prelegentów w programie konferencji zostały przewidziane dwa panele dyskusyjne, podczas których uczestnicy zarówno biorący udział online, jak i stacjonarnie mieli możliwość zadawania pytań ekspertom.
Okręgowy Inspektorat Pracy w Katowicach na Targach Pracy Politechniki Śląskiej w Gliwicach
5 kwietnia 2023 roku pracownicy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach uczestniczyli w Targach Pracy organizowanych przez Politechnikę Śląską dla studentów Wydziału Budownictwa. Była to okazja, by na prowadzonym stoisku zapoznać przyszłych pracowników branży budowlanej z możliwością różnych form wsparcia oferowanych przez Państwową Inspekcją Pracy w postaci szkoleń oraz porad dotyczących bezpieczeństwa pracy na budowach, a także przedstawić programy prewencyjne przeznaczone dla osób zatrudnionych w tym sektorze.
Zarządzanie bhp na placach budów, z uwzględnieniem wykonywania prac dekarskich
21 marca 2023 roku OIP we Wrocławiu oraz OS PIP we Wrocławiu zorganizowali konferencję hybrydową: „Zarządzanie bezpieczeństwem pracy na budowie, ze szczególnym uwzględnieniem prac szczególnie niebezpiecznych – wykonywania prac dekarskich”. Podczas konferencji zaprezentowano m.in. doświadczenia PIP wynikające z kontroli wykonywania prac dekarskich, kwestie związane z wykorzystywaniem siatek bezpieczeństwa na placach budów oraz pionowych i poziomych systemów zabezpieczeń, a także zabezpieczenia stosowane przy robotach na dachach skośnych.
Konferencja “OD WYKOPU PO NIEBO – Odpowiedzialność za bezpieczeństwo na budowie”
14 lutego 2023 r. na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Politechniki Łódzkiej odbyła się konferencja "Od wykopu po niebo – Odpowiedzialność za bezpieczeństwo w budownictwie” zorganizowana przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Łodzi.
Seminarium spółdzielni mieszkaniowych i firm remontowo- budowlanych
Prelekcja nt. bezpieczeństwa w budownictwie
W dniu 07.02.2023 r. w ramach trzyletniej kampanii społecznej Państwowej Inspekcji Pracy „Budowa. STOP wypadkom!” odbyło się spotkanie edukacyjne dla uczniów branży budowlanej Zespołu Szkół nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Krasnymstawie.
Konferencja PIP na Targach BUDMA
W Poznaniu podczas Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA, 31 stycznia 2023 r. odbyła się konferencja „Budowa. STOP wypadkom! Koordynator do spraw bhp fundamentem bezpiecznej budowy”.
O kampanii „Budowa. STOP wypadkom!” w programie TVP 3 Lublin „To nas dotyczy”
Seminarium Naukowo-Szkoleniowe „Bezpieczeństwo Pracy w Budownictwie”
18 listopada 2022 roku na Politechnice Lubelskiej odbyło się seminarium naukowo – szkoleniowe „Bezpieczeństwo Pracy w Budownictwie” zorganizowane przez Wydział Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej oraz Okręgowy Inspektorat Pracy w Lublinie.
O bezpieczeństwie pracy w sektorze budowlanym w „Poranku między Wisłą i Bugiem”
W dniu 24.10.2022 r. Wojciech Dziedzic – starszy inspektor pracy – specjalista z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Lublinie był gościem w programie na żywo “Poranek między Wisłą i Bugiem” w TVP 3 Lublin.
Zapobieganie zagrożeniom przy użytkowaniu żurawi wieżowych i samomontujących
Dnia 12 lipca 2022 roku, w Okręgowym Inspektoracie Pracy w Poznaniu, odbyła się konferencja nt.: Zapobieganie zagrożeniom przy użytkowaniu żurawi wieżowych i samomontujących, w ramach kampanii ,,Budowa. Stop wypadkom!”.
Mała budowa – duży krok ku bezpieczeństwu
Co trzeci śmiertelny wypadek przy pracy ma miejsce podczas prac budowlanych, a wyniki kontroli Państwowej Inspekcji Pracy wskazują, że najwięcej zagrożeń wypadkowych oraz zawodowych występuje na małych budowach. W trosce o zdrowie i życie ludzkie, Państwowa Inspekcja Pracy rozpoczyna pierwszą, z dwóch zaplanowanych na ten rok, ogólnopolskich akcji „Kontrole na małych budowach”, które są elementem „Strategii kontroli i działań prewencyjnych dla sektora budowlanego”.
Roboty na wysokim poziomie
Branża budowlana charakteryzuje się wysokim poziomem zagrożeń wypadkowych o najpoważniejszych skutkach. Jak im zapobiegać? O tym dyskutowano w trakcie konferencji „Roboty na wysokim poziomie — bezpieczeństwo pracy w budownictwie”, która odbyła się 4 października w Okręgowym Inspektoracie Pracy w Rzeszowie. Konferencja adresowana była do pracodawców działających w branży budowlanej oraz osób wykonujących samodzielne funkcje techniczne w budownictwie i sprawujących nadzór nad pracownikami zatrudnionymi przy wykonywaniu robót budowlanych. Celem tego wydarzenia było propagowanie wiedzy i zwiększenie świadomości w zakresie przestrzegania wymagań bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania prac budowlanych.
Bezpieczeństwo w budownictwie - wybór czy konieczność?
25 czerwca 2024 r. Okręgowy Inspektorat Pracy w Opolu zorganizował wspólnie z Politechniką Opolską konferencję z zakresu budownictwa pn.: „Bezpieczeństwo w budownictwie – wybór czy konieczność?” Wydarzenie adresowane było do przedstawicieli branży budowlanej, a jego celem było przedstawienie nowoczesnych rozwiązań stosowanych w budownictwie. Konferencja była zorganizowana w formie hybrydowej - można było w niej uczestniczyć także online. Tegoroczne wydarzenie było efektem wspólnego zaangażowania przedstawicieli urzędów kontrolnych, przedstawicieli nauki i przedstawicieli firm budowlanych. Naszym celem było połączenie tych środowisk w aspekcie promowania bezpieczeństwa w budownictwie.
III Mistrzostwa w Bezpiecznym Montażu Rusztowań
17 maja 2024 roku odbyła się III edycja Mistrzostw Polski w Bezpiecznym Montażu Rusztowań. Wydarzenie objęte zostało patronatem honorowym Głównego Inspektora Pracy oraz patronatem merytorycznym Okręgowego Inspektora Pracy w Olsztynie. Mistrzostwa, zorganizowane we współpracy z firmą JURGO-RUSZTOWANIA sp. z o.o. oraz Centrum Szkoleń Branżowych Warmińsko-Mazurskiego Zakładu Doskonalenia Zawodowego, przyciągnęło uwagę zarówno profesjonalistów z branży budowlanej, jak i licznych mieszkańców regionu. Mistrzostwa miały na celu promowanie bezpiecznych praktyk montażu rusztowań, podnoszenie standardów bezpieczeństwa pracy na wysokości oraz edukację w zakresie BHP. Wydarzenie skierowane było do inżynierów, kierowników budów, inspektorów BHP, a także właścicieli i pracowników firm budowlanych. Na Mistrzostwach funkcjonowało stoisko Okręgowego Inspektoratu Pracy, na którym rozdawano ulotki informacyjne oraz udzielano porad prawnych. Inspektorzy pracy pełnili również rolę sędziów podczas konkursu, oceniając zgodność działań uczestników z przepisami BHP. Udział w wydarzeniu był częścią kampanii Państwowej Inspekcji Pracy "Budowa! Stop wypadkom".
Budujemy bezpiecznie i nowocześnie
„Budujemy bezpiecznie i nowocześnie. Bezpieczeństwo pracy przy eksploatacji maszyn budowlanych” to tytuł konferencji, która odbyła się 17 kwietnia 2024 r. w Zielonej Górze. Organizatorami wydarzenia byli: Okręgowy Inspektorat Pracy w Zielonej Górze, Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Zielonogórskiego, Instytut Budownictwa UZ, Instytut Inżynierii Mechanicznej UZ, Lubuska Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa i Lubuska Izba Budownictwa. Partnerzy wydarzenia: Sieć Badawcza Łukasiewicz – Warszawski Instytut Technologiczny, Urząd Dozoru Technicznego, Zielonogórski Oddział Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP.
Targi Budowlane LUBDOM 2024
Konferencja „BEZPIECZNA PRACA NA KAŻDYM POZIOMIE”
Podczas tegorocznych Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA w Poznaniu, odbyła się konferencja Państwowej Inspekcji Pracy ,,Bezpieczna praca na każdym poziomie”. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele instytucji, organizacji, stowarzyszeń, związków zawodowych, uczelni wyższych oraz Okręgowi Inspektorzy Pracy. Konferencja była wydarzeniem wpisującym się w kampanię „Budowa. STOP wypadkom!” prowadzoną przez Państwową Inspekcję Pracy.
Finał konkursu „Buduj bezpiecznie”
30 stycznia 2024 r. w trakcie Targów BUDMA w Poznaniu Główny Inspektor Pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko wręczyła nagrody laureatom konkursu „Buduj bezpiecznie” za 2023 rok. Nagrody otrzymali:
- I miejsce – PORR S.A. – rozbudowa części lądowej terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu w Świnoujściu,
- II miejsce – SEEN Technologie sp. z o.o. – rozbudowa oczyszczalni ścieków, program dostosowania jednostek wytwórczych w PGE GIEK S.A. Oddział Elektrowni Turów do konkluzji BAT,
- III miejsce – ANNA-BUD sp. z o.o. – Świętokrzyski Kampus Laboratoryjny Głównego Urzędu Miar w Kielcach.
Celem konkursu organizowanego przez Państwową inspekcję Pracy jest promowanie pracodawców – wykonawców robót budowlanych, zapewniających wysokie standardy bhp w procesie realizacji obiektów budowlanych.
O bezpieczeństwie na budowie po angielsku
15 grudnia 2023 r. na terenie budowy elektrowni gazowo-parowej w Grudziądzu, Okręgowy Inspektorat Pracy w Bydgoszczy zorganizował szkolenie dla przedstawicieli służby BHP i wykonawców inwestycji. Odbiorcami była kadra inżynierska i osoby kierujące pracownikami. W związku z tym, że większość uczestników stanowili cudzoziemcy szkolenie prowadzone było w języku angielskim. Główne zagadnienia poruszone podczas spotkania to:
- bezpieczeństwo na stanowiskach pracy; prace na wysokości, prace w wykopach, transport mechaniczny na placu budowy,
- przepisy oraz obowiązki pracodawcy i osób kierujących pracownikami,
- schemat organizacyjny na budowie,
- dobre praktyki i nieprawidłowości na budowie,
- przykłady prostych i kreatywnych rozwiązań, które mają na celu zminimalizowanie wypadków,
- odpowiedzialność wykroczeniowa i karna osób kierujących pracownikami na budowach.
W Warszawie w autobusach miejskich ruszyła promocja spotu kampanii
1 października w 325 autobusach w Warszawie ruszyła promocja 30-sekundowego spotu kampanii „Budowa. STOP wypadkom!”, zwracającego uwagę na bezpieczeństwo pracy na budowach i stosowanie środków ochrony indywidualnej przez pracowników. Przez dwa tygodnie spot wyświetlany będzie na ponad 1600 ekranach reklamowych systemu „Halo Warszawo!”. Emisja filmu w komunikacji miejskiej to efekt porozumienia Państwowej Inspekcji Pracy i Miejskich Zakładów Autobusowych Sp. z o.o. dotyczącego promocji tematyki bezpieczeństwa w budownictwie, a także pozytywnych zachowań związanych z bezpieczeństwem w transporcie. W związku z nawiązaną współpracą Państwowa Inspekcja Pracy przeszkoli również osoby zarządzające w MZA pracą kierowców, m.in. z zagadnień dotyczących czasu pracy kierowców.
Banery na budowach
Państwowa Inspekcja Pracy realizuje w latach 2022-2024 kampanię „Budowa. STOP wypadkom!”, której celem jest radykalne zmniejszenie zagrożeń wypadkowych podczas wykonywania prac budowlanych. W związku z kampanią przewidziano różne akcje promocyjno-informacyjne m.in. promocję tematyki bezpieczeństwa pracy w budownictwie w mediach. Ponadto dzięki uprzejmości inwestorów i generalnych wykonawców na wielu budowach w Polsce zawisły przygotowane przez Państwową Inspekcję Pracy banery promujące hasło kampanii „Szanuj życie! Siebie nie odbudujesz” i zwracające uwagę pracodawców i pracowników na zagrożenia dla życia i zdrowia występujące na placach budów.
Jubileuszowa 10. edycja Tygodnia Bezpieczeństwa w Budownictwie
Tydzień Bezpieczeństwa pod hasłem „Stop ma moc. Uważam, nie narażam”, to największe w kraju wydarzenie na rzecz poprawy bezpieczeństwa na budowach.
Organizatorami wydarzenia są sygnatariusze Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie przy wsparciu partnerów instytucjonalnych i branżowych. Państwowa Inspekcja Pracy od lat aktywnie wspiera tę akcję, której celem jest zmniejszenie liczby wypadków na budowach. Inspektorzy pracy z 16 okręgowych inspektoratów pracy w dniach 15-21 maja 2023 r. prowadzili szkolenia, prelekcje, wykłady oraz webinaria propagując dobre praktyki i kulturę bezpieczeństwa w branży budowlanej. Łącznie przeprowadziliśmy 145 szkoleń dla firm zrzeszonych i niezrzeszonych w Porozumieniu, ich podwykonawców, pracowników i kierowników budów. Działania te były realizowane w ramach kampanii prewencyjno-kontrolnej PIP „Budowa. STOP wypadkom!” (2022-2024). Inspektorzy pracy w całym kraju przeszkolili 1016 pracodawców, 2108 pracowników oraz 110 przedstawicieli służby bhp.
Spotkanie inspektorów pracy ze studentami Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Rzeszowskiej
31 maja 2023 r. inspektorzy pracy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Rzeszowie spotkali się ze studentami Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury. W trakcie spotkania omówione zostały wady i zalety różnych form zatrudnienia oraz podstawowe prawa i obowiązki pracownika. Celem spotkania było również podniesienie poziomu wiedzy przyszłych inżynierów budownictwa w zakresie znajomości zagrożeń związanych z wykonywaniem pracy, a także przepisów i zasad dotyczących bezpieczeństwa pracy podczas wykonywania prac budowlanych.
Konferencja „Zagrożenia przy pracach budowlanych i koordynacja BHP na budowach”
17 maja 2023 r. w ramach trwającego Tygodnia Bezpieczeństwa w Budownictwie odbyła się konferencja „Zagrożenia przy pracach budowlanych i koordynacja BHP na budowach” zorganizowana przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Bydgoszczy przy współudziale Politechniki Bydgoskiej. Na konferencji podjęto m.in. tematy związane z przestrzeganiem przepisów i zasad bhp przy wykonywaniu robót budowlanych, koordynowaniem prac budowlanych, specyfiką zagrożeń w robotach budowlanych realizowanych w warunkach czynnego ruchu drogowego. Zaprezentowano również dobre praktyki przy zabezpieczaniu prac na wysokości.
Akademia Bezpieczeństwa w Budownictwie
W dniu 09.05.2023 r. inspektorzy pracy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Białymstoku uczestniczyli w VI seminarium w ramach programu „Akademia Bezpieczeństwa w Budownictwie” odbywającym się na terenie Politechniki Białostockiej. W trakcie seminarium inspektorzy pracy omówili tematykę związaną z organizacją prac budowlanych, przede wszystkim szczególnie niebezpiecznych prac na wysokości i w wykopach, stosowaniem środków ochrony zbiorowej i indywidualnej. Zwrócono również uwagę na zagadnienia dotyczące powierzania nadzoru nad powyższymi pracami, w szczególności ludziom młodym, w dużej mierze niedoświadczonym, dopiero kończącym studia.
O wzmacnianiu bezpieczeństwa przy wykonywaniu robót ziemnych
18 kwietnia 2023 roku OIP we Wrocławiu razem z Wydziałem Budownictwa Lądowego i Wodnego Politechniki Wrocławskiej oraz DOIIB zorganizowali wspólną konferencję hybrydową „Technologie wzmacniające bezpieczeństwo przy wykonywaniu robót ziemnych”. Poza wystąpieniami prelegentów w programie konferencji zostały przewidziane dwa panele dyskusyjne, podczas których uczestnicy zarówno biorący udział online, jak i stacjonarnie mieli możliwość zadawania pytań ekspertom.
Okręgowy Inspektorat Pracy w Katowicach na Targach Pracy Politechniki Śląskiej w Gliwicach
5 kwietnia 2023 roku pracownicy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach uczestniczyli w Targach Pracy organizowanych przez Politechnikę Śląską dla studentów Wydziału Budownictwa. Była to okazja, by na prowadzonym stoisku zapoznać przyszłych pracowników branży budowlanej z możliwością różnych form wsparcia oferowanych przez Państwową Inspekcją Pracy w postaci szkoleń oraz porad dotyczących bezpieczeństwa pracy na budowach, a także przedstawić programy prewencyjne przeznaczone dla osób zatrudnionych w tym sektorze.
Zarządzanie bhp na placach budów, z uwzględnieniem wykonywania prac dekarskich
21 marca 2023 roku OIP we Wrocławiu oraz OS PIP we Wrocławiu zorganizowali konferencję hybrydową: „Zarządzanie bezpieczeństwem pracy na budowie, ze szczególnym uwzględnieniem prac szczególnie niebezpiecznych – wykonywania prac dekarskich”. Podczas konferencji zaprezentowano m.in. doświadczenia PIP wynikające z kontroli wykonywania prac dekarskich, kwestie związane z wykorzystywaniem siatek bezpieczeństwa na placach budów oraz pionowych i poziomych systemów zabezpieczeń, a także zabezpieczenia stosowane przy robotach na dachach skośnych.
Konferencja “OD WYKOPU PO NIEBO – Odpowiedzialność za bezpieczeństwo na budowie”
14 lutego 2023 r. na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Politechniki Łódzkiej odbyła się konferencja "Od wykopu po niebo – Odpowiedzialność za bezpieczeństwo w budownictwie” zorganizowana przez Okręgowy Inspektorat Pracy w Łodzi.
Seminarium spółdzielni mieszkaniowych i firm remontowo- budowlanych
Prelekcja nt. bezpieczeństwa w budownictwie
W dniu 07.02.2023 r. w ramach trzyletniej kampanii społecznej Państwowej Inspekcji Pracy „Budowa. STOP wypadkom!” odbyło się spotkanie edukacyjne dla uczniów branży budowlanej Zespołu Szkół nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Krasnymstawie.
Konferencja PIP na Targach BUDMA
W Poznaniu podczas Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA, 31 stycznia 2023 r. odbyła się konferencja „Budowa. STOP wypadkom! Koordynator do spraw bhp fundamentem bezpiecznej budowy”.
O kampanii „Budowa. STOP wypadkom!” w programie TVP 3 Lublin „To nas dotyczy”
Seminarium Naukowo-Szkoleniowe „Bezpieczeństwo Pracy w Budownictwie”
18 listopada 2022 roku na Politechnice Lubelskiej odbyło się seminarium naukowo – szkoleniowe „Bezpieczeństwo Pracy w Budownictwie” zorganizowane przez Wydział Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej oraz Okręgowy Inspektorat Pracy w Lublinie.
O bezpieczeństwie pracy w sektorze budowlanym w „Poranku między Wisłą i Bugiem”
W dniu 24.10.2022 r. Wojciech Dziedzic – starszy inspektor pracy – specjalista z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Lublinie był gościem w programie na żywo “Poranek między Wisłą i Bugiem” w TVP 3 Lublin.
Zapobieganie zagrożeniom przy użytkowaniu żurawi wieżowych i samomontujących
Dnia 12 lipca 2022 roku, w Okręgowym Inspektoracie Pracy w Poznaniu, odbyła się konferencja nt.: Zapobieganie zagrożeniom przy użytkowaniu żurawi wieżowych i samomontujących, w ramach kampanii ,,Budowa. Stop wypadkom!”.
Mała budowa – duży krok ku bezpieczeństwu
Co trzeci śmiertelny wypadek przy pracy ma miejsce podczas prac budowlanych, a wyniki kontroli Państwowej Inspekcji Pracy wskazują, że najwięcej zagrożeń wypadkowych oraz zawodowych występuje na małych budowach. W trosce o zdrowie i życie ludzkie, Państwowa Inspekcja Pracy rozpoczyna pierwszą, z dwóch zaplanowanych na ten rok, ogólnopolskich akcji „Kontrole na małych budowach”, które są elementem „Strategii kontroli i działań prewencyjnych dla sektora budowlanego”.